Házikedvencek fogászata

KEDVENCEINK EGÉSZSÉGES FOGAZATA NEM ESZTÉTIKUM, HANEM LÉTKÉRDÉS!

Ápolt fogak – hosszabb élet!

Összeállította: Dr. Király Péter, klinikus szakállatorvos (Király Pet kisállatrendelő)

 

Számos állattartó azt gondolja, hogy kedvence kellemetlen lehelete természetes jelenség, pedig a szájszag és a fogak tövénél észlelhető barnás elszíneződés jelentkezése a szájüreg megbetegedésére, fogkövesség fennállására utal. A fogínyre is ráterjedő lepedék gyakran fogínysorvadáshoz, előbb-utóbb a fogak kilazulásához vagy kihullásához vezet, ami megrövidítheti a házikedvencek életét. Összefoglalónkból megtudhatják, hogy miért kell komolyan venni a fogápolást már a kölyök kortól kezdve, és azt is hogy mit tehet egy gondos gazdi a négylábú családtagok egészséges fogazatáért?

Az egészséges fogsor előnyei – a kutyák is tudnak mosolyogni

Kutyák is tudnak mosolyogni

Bár a kutyák és macskák szájüregi megbetegedései a leggyakoribb állatorvosi problémák közé tartoznak, nem ritka, hogy a gazdik nem is észlelik a betegséget vagy nem tulajdonítanak neki jelentőséget. Az is előfordul, hogy észlelik ugyan a tüneteket pl. a kellemetlen szájszagot, de ezt csupán „szépséghibának” tartják, ezért nem tesznek ellene. A fogászati problémákra leggyakrabban a védőoltás vagy egyéb állatorvosi vizsgálatok során derül fény. Egyes kistestű kutyafajtáknál (pl. havanese, bolognese, mopsz, Yorkshire terrier, uszkár) akár már 1 éves korban jelentkezhetnek az első tünetek, melyek az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban, és egyre súlyosabb mértékben fordulnak elő. Az elhanyagolt, kezeletlen szájüregi betegségek komoly kockázattal járnak, és a házikedvencek várható élettartamát is megrövidíthetik. Ezért fontos, hogy a gazdi megismerje a lehetséges bántalmakat, a leggyakoribb tüneteket és felkészüljön azok megelőzésére.

A kutya fogazata, az emésztés fontos eszköze

A szájüreg az emésztőcsatorna első állomása, ahol az eleség felaprítása, előkészítése és előemésztése zajlik. Az ép fogazat elengedhetetlen az emésztési folyamatok zavartalan lebonyolításához. A gyulladt fogíny, az ápolatlan mozgó fogak a rágást fájdalmassá teszik. Az eleség elégtelen megrágása óhatatlanul emésztési zavarok kialakulásához vezet, ami megrövidítheti kedvencünk életét.

A szájüregi betegségek egyéb veszélyei

Kutyán és macskán –főleg a szemfogak és zápfogak fognyaki területén- már egész fiatal korban megjelenhet az a barnás elszíneződés, melyet fogkőnek nevezünk. A nyálból kicsapódó ásványi anyagokat tartalmazó páncél-szerű lepedék előbb-utóbb „ráhúzódik” a fogínyre is, ami fogínygyulladást, fogínysorvadást és fogágybetegséget idéz elő. A vérző, gyulladt fogíny gyakran fájdalmas, mely rágási nehézséget okozva megkeserítheti a kedvencek életét. A fogkő alatt gáztermelő baktériumok szaporodnak el, melyek jelenléte kellemetlen bűzös leheletetet eredményez. Amennyiben az állat nem részesül megfelelő szájhigiéniás ellátásban, a kórokozó baktériumok a vérkeringéssel egyes belső szervekbe eljutva (pl. vese, máj, szívbelhártya) további károsodást okozhatnak. Idősebb, elhanyagolt fogazatú állatoknál a fogágy betegsége és a fogak kilazulása vagy sérülése, egy-egy alkalommal akár egy tucanyi fog kihúzását is szükségessé teheti.

Mi a fogágybetegség kutyáknál?

A fogágybetegség a kutyák leggyakoribb fogászati problémája. Ezt a foglepedék és a fogkő felhalmozódása okozza a fogakon, ami gyulladást vált ki. Az ehhez társuló fertőzés, a fogágy megbetegedését csontvesztést, és -ha idővel nem kezelik- a fogak elvesztését és más súlyos egészségügyi problémákat okozhat.

Fogágybetegség kutyáknál

Egyes kutyafajták hajlamosabbak a fogágybetegségre

A rövid orrú és kistestű fajtáknál mint pl. a mopsz, a yorkie, a csivava, a tacskó vagy boxer – genetikai illetve anatómiai okok miatt- gyakrabban találkozunk fogászati problémákkal.

A fogágybetegség jelei kutyán

A kutyák fogágybetegségének legfőbb árulkodó tünete a bűzös lehelet. Egyes tulajdonosok ezt természetes „szájszagnak” tartják, pedig nem az: ez a jelenség a szájüregben kórosan elszaporodó gáztermelő baktériumok jelenlétére utal. Egyértelműen azt jelenti, hogy valami nincs rendben a kutya szájában. Árulkodó tünet lehet még a viselkedésváltozás, száj nyitási-, zárási-, illetve rágási nehézség vagy, ha a kutyus csak az egyik oldalon rág, esetleg mancsával a szája felé kapkod. A törött vagy hiányzó fogak, a fokozott nyálzás, vagy gyakori fogíny vérzés és súlyvesztés is jelezheti a probl émát.

Fogágybetegség jelei kutyán

Ha ezen jelek bármelyike megjelenik, azonnal forduljon állatorvoshoz. Ha a problémát időben felismerik és kezelik, megelőzhető a fogak további károsodása valamint egyéb szövődmények és az esetleges fogvesztés is.

Mi okozza a fogágybetegséget kutyán?

A fogágybetegség akkor kezdődik, amikor a kutya szájában elszaporodó baktériumok jelenlétében lepedék képződik, amely a fogak felületére tapad. A nyálban található ásványi anyagok ezt a lepedéket fogkővé keményítik, amely szilárdan a fogakhoz tapad. A fogkő rendszerint csak két-három éves kor körül kezd megjelenni, de egyes kutyafajtáknál akár már 1 éves kor után jelentkezhet. Minden kutya fogékony a fogágybetegségre, de a kisebb fajták hajlamosabbak. A kisebb fogak között ugyanis könnyebben megreked az eleségmaradék, mely a nyállal és a szájüregben élő baktériumokkal keveredve lepedékké és fogkővé alakul. A kisebb fajtáknál szerényebb csontos alap foglalja magába a fogakat, így nagyobb a valószínűsége a fogágybetegség következtében fellépő fogvesztésnek.

Fogászati ellenőrzés az állatorvosnál

A szájüregi betegségek elkerülése érdekében minden kutya és cica gazdinak javasoljuk, hogy évente legalább 1 alkalommal (pl. az éves védőoltás alkalmával) állatorvossal ellenőriztesse kedvence fogazatát. 3 éves kor fölött pedig minden alkalommal, amikor kutyája állatorvosi ellenőrzésen megy keresztül, kérjen egy gyors fogorvosi vizsgálatot. A szakember ilyenkor értékeli a fogazat épségét, a fogínygyulladás és fogkövesség mértékét, és felajánlja a szükséges fogászati beavatkozást. Ha kutyának szájüregi fertőzése van, teljes szájvizsgálatot kell végezni. A vizuális ellenőrzés mellett állatorvosa fogászati röntgenfelvételeket készíthet, és műszereket használhat a kárososdás felmérésére.

Fogászati ellenőrzés az állatorvosnál

Saját tapasztalatok

Állatorvosi praxisomban az elmúlt 3 évtized alatt sajnos rengeteg fogat kellett kihúznom, melyek zömmel mind megmenthetők lettek volna megfelelő fogápolással, és rendszeres szájhigiéniás kezelésekkel. Kutyák esetében gyakrabban jelentkeznek fogászati gondok akkor, ha az állat keveset rág és főleg konzervtápot fogyaszt, illetve, ha rendszeresen nassol. Ezért az étrend, és életmód ismerete is fontos szerepet játszik a fogászati betegségek hajlamosító tényezőinek kiderítésében.

Kutya, macska otthoni fogápolása

Az otthoni végzendő fogápolás megfelelő szoktatás után napi 1-2 percet vesz igénybe. Számtalan módszer és készítmény létezik, leghatékonyabb az állatok fogának rendszeres mosása. Fontos, hogy a művelethez minél fiatalabb korban szoktassuk hozzá az állatot. Sose használjunk emberi fogkrémet, mert azt az állat lenyeli és mérgezéshez is vezethet! Az emberi fogkefék helyett is lágyabb sörtéjű, speciális állati fogkefék használandók. A kutyák és macskák számára gyártott kutya- illetve macskafogkrémek nagy választékban kaphatók állatpatikákban és állatorvosi rendelőnkben is. Ezek a szerek ízesítettek, az állatok számára különösen ízletesek és természetesen nem okoznak gondot, ha az állat lenyeli.

Kutya, macska otthoni fogápolása

Az állatok fogmosásra szoktatása

  • Elsőként ujjunkra nyomjunk egy kis mennyiségű kutya-, macskafogkrémet és csak a könnyen elérhető metsző-, ill. szemfogakra kenjük. Masszírozzuk az ínybe. A műveletet – lehetőség szerint – egy nap többször is ismételjük meg.
  • Amikor kedvencük ezt megszokta, akkor próbáljunk fogkrémet kenni ujjunkkal a hátsó (zápfogakra) is.
  • Mikor az állat ezt is könnyen eltűri, akkor próbáljuk megtisztítani puha sörtéjű állatfogkefével, először szintén az elülső, később a zápfogakat.
  • A szoktatási folyamatot jutalomfalatokkal segíthetjük.
  • A szemfogakat az ínytől indulva a fog hegye felé tisztítsuk, a zápfogakat körkörös mozdulatokkal az íny felé irányítva.

Az állatok fogmosásra szoktatása

Otthoni fogápolási rutin

A társállatok otthoni kezelésének alapvető célja szájhigiénia megőrzése, mely -az emberhez hasonlóan- a mindennapos szakszerű fogápoláson alapul. Az otthoni rutinkezelés fogmosásból és egyéb szájhigiéniás készítmények (pl. rágószalagok vagy rudak) alkalmazásából áll. A fogkefével történő fogmosást -mely kedvenceink megváltozott táplálkozási szokásai miatt manapság egyátalán nem nevezhető luxusnak- már egész fiatal korban érdemes elkezdeni. Igy kedvencünk fokozatosan szokik hozzá a procedúrához, sőt meg is kedvelheti, mivel az állatok számára gyártott fogkrémek különösen ízletesek és semmi bajt nem okoznak, ha az állat lenyeli. Emberi fogkrémet semmiképpen ne használjunk, mert az mérgezéshez vezethet! Az emberi fogkefék helyett lágyabb sörtéjű, akár ujjra húzható állati fogkefék használata javasolt.

A szájhigiénia fenntartának egyéb eszközei

A fogmosás végeztével vagy attól függetlenül egyéb szájhigiéniás készítmények (rágócsontok, rágószalagok, ivóvízhez adagolható ízesített oldatok, eleséghez keverhető porok) rendszeres alkalmazása is jó szolgálatot tesz kedvenceink fogápolásában. Végül a fogászati problémákra különösen hajlamos állatoknál célszerű áttérni a száhigiénia megőrzését szolgáló gyógytápok etetésére.

A rendszeres állatorvosi ellátás elkerülhetetlen!

Az állatorvos naponta szembesül azzal a ténnyel, hogy -akárcsak nálunk embereknél- a rendszeres fogápolás és legkülönbözőbb szájhigiéniás készítmények bevetése ellenére a fogkőképződés a négylábúaknál is elkerülhetetlen. Mindez szükségessé teszi, hogy a gazdi időközönként (rendszerint évente egy alkalommal) ellátogasson az állatorvoshoz szakszerű fogászati ellátásra.

Előbb-utóbb a leggondosabban ápolt kutyánál, macskánál is kialakulhat a fogkövesség. A tapasztalat azt mutatja, hogy a macskák és nagytestű kutyáknál esetében 3 éves kor előtt még nem jelentkezik jelentős mértékű fogkő képződés, de számos kistestű kutya esetében már 1 eszendős kor környékén szükségessé válhat a fogászati ellátás. Az éves védőoltás alkalmával az állatorvos mindig átvizsgálja a szájüreget is, és ha problémát talál, javasolni fogja a fogászati ellátást.

Az idei szájápolási hónap során a Király Pet kisállatrendelőben ingyenes szájhigiéniai állapotfelméréssel, kedvezményes kivizsgálással (laborvizsgálattal), valamint a szájhigiéniai ellátáson átesett kedvenceknek fogkefe és rágórud ajándékcsomaggal kedveskedünk!

Az ultrahangos fogkő eltávolítás és esetleges foghúzás bódításban történik. Bódításra azért van szükség, mert a kellemetlen hangokkal járó, esetenként fájdalmas beavatkozást az állatok éber állapotban nem viselik el. Bár minden bódításnak van némi kockázata, ez a kockázat minimálisra csökkenthető egy előzetes állatorvosi kivizsgálással. A fizikális vizsgálat mellett elvégzett laboratóriumi vizsgálatok kizárhatják olyan -akár rejtett- betegségek fennállását, melyek nagyobb altatási rizikót jelenthetnek. A mai modern altatószerek alkalmazása és előzetes ellenőrzés mellett a kockázat még idős idősebb állatoknál is sokkal kisebb, mint a rossz szájhigénia szövődményei által okozott veszély. Az állatorvosi fogászati beavatkozások előtti és utáni napokon az állatorvos gyakran a szájüregben szaporodó baktériumok elpusztítására szolgáló antibiotikum kúrát, valamint a beavatkozás után jelentkező fájdalmak mérséklésére fájdalomcsillapító tabletták szedését írhatja elő. Amennyiben nem szeretné kedvencét kitenni kockázatnak, ne felejtse el a rendszeres állatorvosi fogászati ellenőrzést és a fogápolási teendők folyamatos otthoni elvégzését!

A Pedigree szájápolási hónapok tapasztalata

A hazai állatorvosi rendelők nagy részében évről-évre meghirdetett Pedigree fogápolási hónapok során a szakemberek különös figyelmet szentelnek a házikedvencek fogászati kivizsgálására és ellátására. Ez az időszak arra is jó alkalmat ad, hogy az állatorvosok bemutassák a szájüregi betegségek tüneteit, veszélyeit és megelőzésük lehetőségeit. A prevenció kényelmes és ízletes módját kínálja az ún. rágócsontok alkalmazása a fogak és a fogíny egészségének megőrzése érdekében, melyek mechanikusan is tisztítják a fogakat, és egyéb hatóanyagaik révén a szájhigiániát is javítják. Saját praxisomban ún. preferenciateszteket is végzek, amely során igazolható az egyes rágócsontok és egyéb szájhigiéniás készítmények nagyfokú elfogadottsága a kutyák körében. Ezt most az Ön kedvence is igazolhatja, ha ellátogat a rendelőnkbe a szájápolási hónap keretében.

NE FELEDJE: A KUTYÁK A FOGAIKKAL ÉLIK AZ ÉLETÜKET

Az örömteli hétköznapok záloga az igényes szájhigiénia!

Kutyák a fogaiikkal élik az életüket

KirályPet Kisállatrendelő

Nyitvatartás

H-P: 10-18
Dr. Király Péter: H, CS
Dr. Madocsay Alfréd: K, SZ, P

Cím

1048 Budapest
Székes utca 1.
+36 1 230 39 40

Harapj ránk!

Facebook Instagram Youtube

Szimatolj tovább!

Rex Alapítvány

KOSÁR

FIZETENDŐ

Rendelés értéke

0